Co možná nevíte o blechách

Blecha je drobný parazitický tvoreček, jehož velikost se dle druhu pohybuje mezi jedním až osmi milimetry, a který straší ve snech chovatele domácích mazlíčků. A to především ty chovatele, kteří s nim už někdy přišli do křížku a ví, co dokáže.
Celosvětově je popsáno 2200 druhů blech, v ČR máme "pouhých" 90 druhů. Doba života blechy je od několika měsíců po 3 roky. Nepříliš známá je skutečnost, že se blechy druhově liší dle toho, na jakém místě se zdržují, žijí. Některé blechy žijí na svém hostiteli (psu, kočce..), zatímco jiné se zdržují v místě, které hostitel navštěvuje a napadají ho jen pro potravu (tzn. v pelíšku, v sedačce, koberci, parketách..). Blešky nejsou nikterak vybíravé, jsou schopny se živit krví více (až třiceti) živočichů (včetně lidí samozřejmě). Další "obdivuhodnou" dovedností blech je schopnost vydržet až rok bez potravy. Blechy žijící mimo hostitele - např. v sedačce, v koberci - si tedy na zdroj potravy trpělivě počkají a vzhledem k tomu, že jejich nároky na kvalitu krve jsou minimální, zakousnou se opravdu do kohokoliv, kdo se v místě jejich bydliště nachomýtne. Pouze krev mrtvého jedince nesají, na mrtvole jim ovšem nevadí zdržet se i delší dobu, dokud se neobjeví jiný - živý - hostitel. Nemocnému jedinci jsou věrní, toho neopouštějí.
Blechy sají až o 60% krve více, než jsou schopny zpracovat, nezpracované zbytky vylučují jako potravu pro larvy.
Blecha není jen parazitem, ale i přenašečem - může přenášet některá závažná onemocnění, jakými jsou mor nebo tularémie. Jsou rovněž mezihostitelem některých tasemnic, a mohou je tudíž rovněž přenášet.
Mnoho chovatelů odblešuje své mazlíčky pravidelně, ale zapomíná na prostředí, ve kterém se zdržují. A to se nemusí vyplatit..

Vzhledem k tomu, že naší domácnost s námi po léta sdílejí psi a kočky, víme o tom své. Nám osobně se v tomto směru osvědčil přírodní (tedy nezatěžující organismus ani životní prostředí), ale velmi účinný (atestovaný) dezinfekční preparát - Fauna Desinf. Kupujeme ho v největším balení, doléváme do běžného rozstřikovače a používáme skutečně na vše, od ran po prostředí, podlahu, koberec, pelíšky, postele, atd.

Nezanedbatelným faktorem je rovněž typ používaného pelíšku. Kvalitní, rychle omyvatelná a snadno dezinfikovatelná lehátka jsou v tomto směru určitě nejlepší volbou.