I. díl
Jednoduše. Ne tak, že mi je doporučil kamarád, soused, chovatel, veterinář, či pejsek v televizi po nich měl lesklou srst a opravdu krásné… Ne, nebudu předávat zodpovědnost za stravu svého čtyřnohého kamaráda někomu jinému, je to můj pes, můj přítel, spolehnu se tedy sám na sebe. Čili PŘEČTU SI SLOŽENÍ – až tak jednoduché to je. Tak proč o tom tedy píšeme? Protože je až neuvěřitelná skutečnost, že většina lidí složení granulí nečte a spoléhá se na doporučení ad druhá věta tohoto článku.
Pravdou ovšem je, že i čtení etikety má svá úskalí. Výrobci musí uvádět složení a použité suroviny musí být seřazené podle použitého množství v granulích sestupně. To je dané. Mnoho výrobců ale používá různé „triky“ a nesrozumitelné výrazy, které mohou být pro nezkušeného zákazníka velmi zavádějící či dokonce v něm mohou vyvolat mylný dojem, že svého psa krmí „špičkovými“ granulemi. A přitom opak je často pravdou..
Jsou a vždycky budou lidé, kteří tuto problematiku neřeší a řešit nebudou, ale na druhou stranu si čím dál více majitelů a chovatelů psů i koček uvědomuje závažnost této problematiky. To, že stejně jako u lidí je strava jedním z nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících nejen délku, ale i kvalitu života.
A dokázat se zorientovat ve složení je základní dovednost, to nejjednodušší, co lze pro zdraví svého psa udělat, a uvidíte, že po přečtení pár dílů se dokážete v tomto směru plně spolehnout sami na sebe. „Čím dražší granule, tím kvalitnější“ zde rozhodně neplatní, lidé jsou často překvapení, že – oproti svému dosavadnímu přesvědčení - mohou dát „méně za více“, tedy méně peněz za vyšší kvalitu. Právě pro tyto majitele a chovatele jsme připravili miniseriál na pokračování. Vysvětlovat si budeme na konkrétních příkladech, neboť „šedá je teorie, zelený strom praxe“. V každém díle bude zkopírované složení nějakých granulí. Vybírat budeme náhodně - komerční, nekomerční, méně známé i ty notoricky známé značky. Značku granulí uvádět nebudeme, to není naším záměrem. Pozorný čtenář si po pár dílech dokáže sám udělat představu, čím svého psa krmí, bez ohledu na to, zda v některém díle byly rozebírány právě ty „jeho“ granule nebo ne, sám se dokáže zorientovat a rozhodnout se, čím bude svého psa nadále krmit. A právě to je naším záměrem.
II. díl
V prvním díle jsme se zmínili o tom, že chceme tento miniseriál pojmout více z praktického hlediska. Tj. nebudeme se zabývat teoretickou částí, co by kvalitní granule obsahovat měly a co ne, tyto informace jsou běžně dostupné. My si to ukážeme na praktických příkladech, ze kterých vše postupně vyplyne. Domníváme se, že je to nejlepší způsob, jak se ve velmi krátké době zorientovat ve všech těch záhadně znějících výrazech používaných mnohými výrobci granulí. Způsob, jak se naučit svobodně (tj. ne na základě reklamy, kohosi doporučení apod.) se rozhodovat, čím budu svého čtyřnohého přítele krmit.
V dnešním dílu se podíváme na granule, které bychom mohli nazvat velmi, ba notoricky známé. Jsou to komerční granule vyšší cenové kategorie, v obecném povědomí lidí jsou zapsané jako kvalitní, někteří dokonce granule této značky označují jako špičkové. Kde se však vzalo ono "povědomí"? Má opravdu reálný základ, nebo je to výsledek promyšleného marketingu a reklamy?Namátkou jsme vybrali recepturu označovanou jako: Kompletní krmivo pro dospělé psy velkých plemen.
Složení: kukuřice, dehydratované kuřecí proteiny, kukuřičná moučka, živočišné tuky, dehydratované hovězí a vepřové proteiny, hydrolyzované živočišné proteiny, kukuřičný gluten, řepné řízky, rýže, pšenice, rybí tuk, sojový olej, minerální látky, kvasnice, hydrolyzovaní korýši, hydrolyzovaná chrupavka.
Z prvního dílu víme, že výrobce musí suroviny deklarované na obalu řadit sestupně, tedy tak, že na prvním místě je surovina zastoupená v granulích v nejvyšším množství, na posledním v nejnižším. Na prvním, max. druhém místě by mělo být maso. Maso, tedy svalovina, příp. masová moučka.
Zde máme na prvním místě kukuřici. Kukuřice patří k levným, hůře stravitelným zdrojům uhlohydrátů (lepší je rýže, ideální bramborové úsušky). Nicméně pro zdravého psa (tedy ne psa s citlivým zažíváním apod.) je jako zdroj uhlohydrátů v pořádku. Je na prvním místě, je jí tam tedy nejvíce. Ale! Všimněte si, co je hned na 3. místě - kukuřičná mouka. A čím se tyto dvě položky liší? Samozřejmě, ničím. Ať jde o kukuřici čerstvou, sušenou, celou, rozemletou na mouku.., je to stále jen kukuřice. Z toho vyplývá, že kukuřice je tam ještě mnohem více. Když si to ukážeme na názorném příkladu s vymyšlenými hodnotami, tak pokud bude v granulích první položky 10 dílů, druhé 9, třetí 8..., tak kolik je tam kukuřice? 18 dílů! Nehledě na to, že kukuřici zde najdeme ještě i na 7. místě. Název je opět trošku odlišný - kukuřičný gluten.
A kde je maso? To je otázka, tento výraz zde totiž nenajdeme. V těchto granulích objevíme výrazy jako dehydrované proteiny, hydrolizované proteiny.. Co si pod tím představit? No vše, co na uvedeném živočišném druhu (zde jsou uvedené kuřecí, vepřové a hovězí proteiny) není maso (svalovina). Tedy např. vnitřnosti, kosti, zobáčky, pařátky, kopýtka, peří atd., použijte dále vlastní fantazii..
Pšenice ani sojový olej nejsou vhodné suroviny do psích granulí.
Poslední dvě položky jsou kloubní výživa, která bývá většinou velmi viditelně deklarovaná na obalu spolu s nepřehlédnutelnými symboly (kostiček, kloubů apod.). Věřte, že té je ve většině granulí zastoupené tak malé množství, že je její význam zanedbatelný. Pokud váš pes kloubní výživu potřebuje, je třeba jí podávat zvlášť ve formě potravinového doplňku.
Nezanedbatelným faktem také je, že na obalu jsou deklarovány konzervanty, a to pouze tímto slovem, nic konkrétnějšího se o použitých konzervantech nedozvíme. Proč asi? Domníváme se, že kdyby se jednalo o kvalitní přírodní konzervanty, výrobce by určitě tuto skutečnost vyzdvihl.
Závěr si udělejte sami. Je to každého osobní rozhodnutí, čím bude svého psa krmit.
My můžeme svému štěněti slíbit: „Záleží nám na tobě, takže těmito granulemi tě nikdy krmit nebudeme“.